Stavební dozor:
Platí, že při stavbě svépomocí budete dle zákona potřebovat stavební dozor prováděný autorizovanou osobou. Ten bude před stavebním úřadem fakticky vystupovat jako stavbyvedoucí, i když budete stavbyvedoucím ve své podstatě Vy sami. Stavební dozor může tedy provádět pouze autorizovaná osoba.
Technický dozor investora (TDI):
S běžně používaným pojmem technický dozor investora (TDI) však stavební zákon vůbec nepracuje a používá označení TDS jako technický dozor stavebníka. Nicméně pokud si necháváte postavit dům stavební firmou tzv. na klíč, tak odborné vedení autorizovanou osobou zajistí stavbyvedoucí dané stavební firmy a tudíž nepotřebujete stavební dozor s autorizací (tzv. s kulatým razítkem). V takovém případě je však vhodné si najmout tzv. technický dozor investora, který bude nezávisle dohlížet na způsob realizace Vašeho snu.
Díky tomu, že stavební zákon nevyžaduje přítomnost technického dozoru na stavbě, tak tento technický dozor může být prakticky kdokoliv, kdo má nejlépe zkušenosti se stavbou a kulaté razítko v tomto případě nepotřebujete.
Pracovní náplní stavebního dozoru
Práce stavebního dozoru na stavbě je velmi rozmanitá a zahrnuje celou řadu činností. Hlavním úkolem stavebního dozoru je zajistit, aby práce probíhaly v souladu s vydanou platnou projektovou dokumentací, stavebními předpisy a technickými normami. Stavební dozor také provádí pravidelné fyzické obhlídky na staveništi a stará se například o:
- Průběžné technické kontroly – správnost a kvalita prováděných prací v souladu s projektovou dokumentací a stavebním povolením, dodržování technologických postupů nebo kontrola použitých materiálů.
- Kontrola nastaveného harmonogramu – kontrola prováděných prací s nastaveným časovým plánem a v případě zpoždění identifikuje příčiny a navrhuje opatření k nápravě, aby bylo minimalizováno riziko posunutí termínu stavby.
- Kontrola rozpočtu – průběžně sleduje a kontroluje, zda zhotovitel provádí práce dle smlouvy a že plní své závazky. Dále provádí odsouhlasení fakturací a zajišťuje, že nedochází k neoprávněnému navyšování nákladů.
- Identifikace a náprava závad – V případě výskytu závad řeší jejich odstranění se zhotovitelem. Pokud nejsou závady řešeny nebo jsou zásadního charakteru tak může informovat stavební úřad.
- Účast na kontrolách a kolaudaci – stavební dozor se účastní kontrolních dnů, nebo je přímo řídí. Dále spolupracuje se stavebním úřadem a dotčenými orgány(DOSS) při kolaudacích nebo je přítomen při provádění kontrol na stavbě těmito státními orgány.
- Koordinace zhotovitelů – Pokud je na stavbě více dodavatelů, tak může zajistit koordinaci těchto dodavatelů, aby nevznikaly kolize a sleduje, jak jednotlivé fáze stavby navazují.
- Dokumentace stavby a dokladová část – Kontroluje způsob vedení stavebního deníku, do kterého se zaznamenávají veškeré důležité události, průběh prací, kontrolní dny, případné problém a jejich řešení. Tento deník je pak také velmi důležitý v případě řešení sporů. Dále kontroluje dokladovou část pro řešení kolaudace a jedná s DOSS
- Spolupráce s projektantem – Stavební dozor také spolupracuje s projektantem dané stavby, aby zajistil, že stavba probíhá přesně podle schváleného projektu. Také v případě potřeby konzultuje změny nebo nejasnosti, které se v průběhu stavby objevují, aby bylo dosaženo nejlepšího možného výsledku.
Jak vybrat stavební dozor
Není radno vybírat jen podle ceny, zvážit byste měli také tyto faktory:
- Autorizace – Ujistěte se, že má Váš stavební dozor patřičnou kvalifikaci od ČKAIT. Tato autorizace potvrzuje odbornou způsobilost dozoru
- Reference – Nebojte se požádat o reference předchozích klientů, aby jste si získali představu o jejich zkušenostech a spokojenostech.
- Délka praxe – Délka praxe a zkušenosti v oboru hraje velmi důležitou roli. Zkušený stavební dozor bude lépe schopen předvídat případné problémy a efektivně je řešit.
- Kvalifikace – Vybírejte Stavební dozor, který má zkušenosti a specializaci v typu stavby, kterou budete realizovat.(např zděné stavby, dřevostavby atd.)
- Lokalita – Ideálně by měl stavební dozor pocházet z regionu, kde bude probíhat stavba. To v podstatě zjednoduší veškerou komunikaci, sníží náklady na dojíždění a dokáže individuálně řešit požadavky investora.
Cena stavebního a technického dozoru
Rozptyl ceny stavebního a technického dozoru je velký. Obecně se cena pohybuje v rozmezí od 1,5 do 5 % z ceny díla. U stavebního dozoru s autorizací však počítejte s vyšší cenou.
Způsob zhotovení cenové nabídky je však u každého dozoru jiný a vždy záleží na požadavcích investora. Někteří preferují fixní měsíční částku, někteří si účtují každou návštěvu na staveništi, jiní zase dle odpracovaných hodin dle schválené hodinové sazby.
Stavba bez dozoru se může prodražit
Využití služeb stavebného dozoru nepochybně navýší náklady na realizaci domu. Pokud nemáte v oboru zkušenosti, nemusí se Vám důvěra ve stavební firmu, nebo stavba svépomocí vyplatit. Zvedání nebo sedání základové desky, praskání zdiva, vady ve výztuži atd. mnohdy odhalíte až s odstupem času po předání stavby. Odstranění závad pak povětšinou budete muset platit ze svého nebo složitě řešit reklamaci u realizační firmy. Pokud stavební dozor najde chybu při realizaci stavby, tak ihned zjedná nápravu a Vy můžete bydlet v klidu a bez starostí.